Yandex.Metrica
Anasayfam YapFavorilere EkleHaber Bandı EkleReklamİletişim

1 2 3 4
Altıntepe BAZ istasyonu için ayakta DEAŞ Kerkük'e saldırıyor! Peşmerge komutanı öldü Gülen'ler sanık, dosyalar kayıp! Ömer AltaşYeni Türkiye yolunda ikinci evre
Sözcü-Aydınlık'ın cemaat kavgası
Sözcü-Aydınlık'ın cemaat kavgası
31 Aralık 2012 Pazartesi 14:59
Güncellenme Tarihi 31 Aralık 2012 Pazartesi 16:30
Sözcü Gazetesi ve yazarı Emin Çölaşan, Aydınlık yazarı Sabahattin Önkibar'ın iddialarını yargıya taşıdı..

Sözcü, Aydınlık gazetesi köşe yazarı Sabahattin Önkibar’ın "Sözcü, Gülen Cemaati’nin gazetesi, Emin Çölaşan’ın maaşı Pensilvanya’dan" iddialarını yargıya taşıyor..

Sözcü ve gazetenin yazarı Emin Çölaşan, Aydınlık ve Sabahattin Önkibar hakkında 100 bin liralık tazminat davası açtı..

Dilekçede 100.000, 00.-TL’lik manevi tazminat miktarının, 1, 00.-TL’sinin Emin Çölaşan, geriye kalan 99.999, 00.-TL’sinin ise Sözcü Gazetesi tarafından talep edildiği belirtildi...

Gazetenin avukatları İsmail Yılmaz, Fahri Emeksiz ve Oktay Gözen imzalı dilekçede şu iddialar yer aldı :

Müvekkilim Emin Çölaşan, gazeteciliğe 1977 yılında Milliyet Gazetesi’nde başlamış, sonra 22 yıl boyunca Hürriyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmış olup, halen Sözcü Gazetesinde köşe yazarı olarak mesleğini sürdürmektedir. Müvekkilim Emin Çölaşan, basın camiasının ve Türk halkının en çok okuduğu, güvenilir bulduğu ve tüm yazılarını takip ettiği gazetecilerden biridir. 35 yıldır gazetecilik mesleğini icra etmekte olan müvekkilim, bir gazeteci olarak daima mesleki etik ve değerlere sıkı sıkıya bağlı olmuş ve bugüne kadar hiçbir şaibe altında kalmadan, mesleğine ve kişiliğine leke sürdürmeden görevini alnı açık bir şekilde yerine getirmiştir.

Gazete olmanın ve gazetecilik yapmanın ana kuralı, haber toplamak ve halka sunmak dışında bir gayesi olmayan haberlerle ilgili halka olayı gerçek yönüyle aydınlatarak sunmak olup, müvekkil gazete ve köşe yazıları her zaman bu ana kuralları göz önünde bulundurarak görevlerini icra etmişlerdir.

Davalı Sabahattin Önkibar, Aydınlık Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmakta olan bir gazetecidir. Aydınlık Gazetesi’nde davalıya ait olan “Politika Günlüğü” başlıklı köşesinde zaman zaman müvekkillerim hakkında hukuka aykırı yazılar kaleme alınmaktadır. Aynı zamanda huzurdaki davanın konusunu da oluşturan bu yazıların başlıkları, yayınladıkları tarih ve içerik bilgileri aşağıdaki gibidir:

“Aydınlık Gazetesi’nin 04.12.2012 günlü nüshasında yayınlanan Sözcü – Cemaat ve Emin Çölaşan” başlıklı

“Aydınlık Gazetesi’nin 22.12.2012 günlü nüshasında yayınlanan Emin Çölaşan’ın maaşını Pensilvanya mı veriyor” başlıklı

“Aydınlık Gazetesi’nin 25.12.2012 günlü nüshasında yayınlanan İşte belge Çölaşan!” başlıklı köşe yazıları

Bu köşe yazıları, aynı zamanda www.aydinlikgazete.com uzantılı internet sitesinin “Yazarlar/Sabahattin Önkibar” başlığı altında halen yayınlanmaktadır.

Müvekkillerim hakkında 04.12.2012 günü yayınlanan “Sözcü – Cemaat ve Emin Çölaşan” başlıklı köşe yazısında özetle; “Sözcü Gazetesi’nin sahibi Burak Akbay’ın, ışık evlerinde yetiştiği, müvekkil gazetenin sermaye olarak ardında cemaatin olduğu, müvekkil gazetenin F Tipi’ne hiçbir zaman muhalefet etmediğini, F Tipi sermayenin tanınmış muhalif yazarlar ambalajı ile çıkardığı muhalif gazete vasıtasıyla karşıt medyayı kontrol ettiği” şeklinde ifadeler yer almaktadır.

Müvekkillerim hakkında yayınlanan 22.12.2012 günü yayınlanan “Emin Çölaşan’ın maaşını Pensilvanya mı veriyor” başlıklı köşe yazısında da özetle “Sözcü – Cemaat ve Emin Çölaşan” başlıklı köşe yazısında yer alan gerçek dışı iddialara aynen yer verilmiş, davalı tarafından müvekkilim Emin Çölaşan’a “Emin Bey, bendeniz daha önce yazdığım gazeteden ayrılırken, o gazetenin yönetimine benin maaşımı siz mi yoksa F Tipi mi ödüyor sorusunu sormuştum. Sahi siz bu soruyu Sözcü Yönetimine ama en önemlisi vicdanınıza sordunuz mu?” şeklinde bir soru yönelterek hem müvekkil gazeteyi hem de müvekkilim Emin Çölaşan’ı töhmet altında bırakma çabası içinde olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

Yine müvekkillerim hakkında 25.12.2012 günü yayınlana “İşte belge Çölaşan!” başlıklı köşe yazısında ise özetle; “müvekkilim Emin Çölaşan’ın yeni işinin F Tipi cemaati ya da ışık evlerinin avukatlığını yapmak olduğu, doğru olmayan şeylerle belden aşağı hücumlarda bulunduğu, müvekkilim Emin Çölaşan tarafından kendisine çamurlar saçarak dur dediği, müvekkilimin gerçeklerin aydınlanmasından korktuğu, müvekkil gazetenin arkasında karanlık bir iradenin bulunduğu, müvekkil gazetenin sahibi Burak Akbay’ın babasının emekli bir muhabir olduğu, koskoca bir gazeteyi kurmak ve döndürmek için trilyonlarca parayı nereden bulduğu” şeklinde ifadelerin yer aldığı ve diğer iki köşe yazısındaki asılsız ifadelerin tekrarlandığı görülmektedir.

Davalı tarafından kaleme alınan dava konusu köşe yazılarında iddia edilen hususların hiçbirisi gerçeği yansıtmamaktadır. Müvekkilim Emin Çölaşan, Sabahattin Önkibar’ın bu yazılarına karşılık Sözcü Gazetesi’nin 01.12.2012 ve 23.12.2012 günlü nüshalarında kendisine ait köşede cevap vermiştir. İşbu köşe yazılarını dilekçemiz ekinde sunarız. Müvekkilim Emin Çölaşan tarafından kaleme alınan bu cevabi yazılarda Sabahattin Önkibar ve Fehmi Koru’nun iddialarının gerçeği yansıtmadığını gerekçeleriyle birlikte izah edilmiştir. Buna rağmen davalı yan asılsız iddialarına her geçen gün devam etmiştir. Davalı yan, “İşte belge Çölaşan!” başlıklı son yazısında iddialarını kanıtlayacak bir belgeden bahsedilmiş ve fakat bu belge hiçbir zaman davalı yanca yayınlanmamıştır.

Bununla birlikte; davalı yan, tüm yazılarında Fehmi Koru isimli gazeteci tarafından ortaya atılan iddiaları kendisine dayanak yaparak hukuka aykırı eylemlerine devam etmiştir.

Davalı yan tarafından kaleme alınan köşe yazıları, hem müvekkil gazeteye hem de mesleğini onurlu bir şekilde yerine getiren müvekkil Emin Çölaşan’ın şahsına ve mesleğine yönelik, basın ilke ve ahlakı ile bağdaşmayan ağır bir saldırıdır. Davalının kullandığı kelimeler dikkate alındığında; bu sözlerin gazetecilik ahlakı ve habercilik kriterlerinin tamamen dışında olduğu görülecektir. Yayında kullanılan kelimelerin niteliği ve amacı kamuoyunu aydınlatma, haber verme gibi gazetecilik ilkelerinin hiçbiri ile açıklanamaz durumdadır.

Sonuç olarak; davalı taraf, müvekkillerimin kişilik haklarına basın yoluyla açıkça hakaret etmiştir. Bu şekilde, dürüst ve güvenilir bir gazeteci olarak tanınan müvekkil gazete ile müvekkil Emin Çölaşan, toplum nezdinde yanlış aksettirilmiş, küçük düşürülmüş ve itibarı karalanmıştır. Bu itibarla, müvekkillerim hakkında davalı tarafça dile getirilen sözler ve iddialar hukuka aykırı olup, müvekkillerimin manevi tazminat talebinin tüm yasal koşulları oluşmuştur.

Yukarıda izah edilen sebeplerden dolayı; davalı yan aleyhinde 100.000, 00.-TL manevi tazminata hükmedilmesine, dava konusu köşe yazıları davalının çalıştığı gazeteye ait internet sitesinde halen yayınlanmakta olduğundan bu yazıların ilgili internet sitesinden kaldırılmasına, Mahkeme kararının Aydınlık Gazetesi de dahil olmak üzere tirajı en yüksek 3 gazetede yayınlanmasına, yargılama giderleri ile avukatlık ücretinin davalı tarafa yükletilmesine karar verilmesini Sayın Mahkemenizden arz ve talep ederiz.

MEDYARADAR

Bu haber 554 kez okundu.

Kamyoncu ile Kılıçdaroğlu siyaseti tartışırsa...30 Ocak 2015 09:36
Kamyoncular Sitesi'nde şoförlerle bir araya gelen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, burada bir kamyoncuyla siyaset üzerine ilginç bir diyalog yaşadı. Esnafın, 'siyaset nedir başkanım?' sorusuyla başlayan diyalog, "Yaşayacağının garantisi var mı; kimi kandırıyorsun?" sorusuyla son buldu.
Milletvekilinin oğluna bin lira ceza30 Ocak 2015 09:35
Ak Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu’nun oğlu ile ilgili karar verildi.
Haydi Tut Elimi Derneği yararına müzayede30 Ocak 2015 09:35
İstismar ve şiddet mağduru çocukların sorunlarını çözmek, hayata yeniden hazırlamak ve toplumda farkındalık yaratmak amacıyla çalışmalar yürüten Haydi Tut Elimi Derneği yararına 1 Şubat 2015 Pazar günü bir müzayede düzenlenecek.
Burak Özçivit aşkın tarifini yaptı30 Ocak 2015 09:34
Fahriye Evcen'le yaşadığı aşkla magazin gündeminin odak noktası olan Burak Özçivit aşkın tarifini yaptı. Burak Özçivit, 'Aşk Sana Benzer' filminin de konusu olan duyguyu, 'Gerçek aşk gözlere bakarak yaşanır' diyerek anlattı.
24 saatte 3 asker intihar etti30 Ocak 2015 09:28
Kışlada asker intiharı iddialarına son 24 saat içinde üç tane daha eklendi. Haberler İstanbul, Kütahya ve Kocaeli'nden geldi.
Google son çeyrek rakamlarını açıkladı30 Ocak 2015 09:27
Teknoloji devleri son çeyrek rakamlarını paylaşmaya devam ediyor. Daha önce Apple, LG gibi teknoloji devlerinden sonra Google da son çeyrek rakamlarını açıkladı.
Hamzaoğlu isyan etti: Beni hiç dinlemiyor30 Ocak 2015 09:27
Yardımcısı Buruk'a dert yanan Hamzaoğlu, "Kademelere zamanında giremiyor. Dediklerimi dinlemiyor" dedi.
Doğalgaz tankeri Çanakkale Boğazı'ndan geçti30 Ocak 2015 09:21
Cezayir bandıralı "Bachir Chihani" adlı doğalgaz tankeri Çanakkale Boğazı'ndan geçiş yaptı.
Banka soymaya girişti, alarm çalınca kaçtı30 Ocak 2015 09:03
İzmir’in Karabağlar ilçesinde bir bankanın kapısını açıp içeri giren kar maskeli bir kişi, alarmın çalması üzerine kaçtı.
HSYK kararı Resmi Gazetede30 Ocak 2015 08:59
Hakimler ve Savcılar Kanunu'na göre, 2 yıllık yükselme sürelerini aldıkları aylıkta Aralık 2014 dönemi sonuna kadar bitiren adli yargı hakim ve Cumhuriyet savcılarının isimlerinin yer aldığı liste, Resmi Gazete'de yayımlandı
İstanbul'da kaza: 2 ölü 1 yaralı30 Ocak 2015 08:52
Bahçelievler'de otomobilin, yolda asfalt onarım çalışması yapan işçilere çarpması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti.
Sınırı geçmek isteyen Suriye uyruklu kadın vuruldu30 Ocak 2015 08:51
Suriye'de Kürtlerin denetimindeki Derik kentinde yaşadığı belirtilen ve mayınlı sınırdan kaçak olarak Türkiye'ye geçmek isteyen Suriye uyruklu 30 yaşındaki Nezahat Celal, iddiaya göre görevli askerlerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti.
AB, Rusya'ya yaptırımları 6 ay uzattı
Engin Baytar'a sürpriz talip
Erkan Zengin internetin de aranan yıldızı oldu
Türkiye'nin ilk elektrikli taksisi yola çıktı
Borsa, güne yükselişle başladı
Nükleer teknoloji transferine yön verecek zirve
Afgan askeri 3 ABD'li sivili öldürdü!
Mehmet Ali Erbil'den hesap itirafı
Euler Hermes: Yunanistan AB'den çıkarsa Avrupa dağılabilir
Kamyoncu ile Kılıçdaroğlu siyaseti tartışırsa...
Haydi Tut Elimi Derneği yararına müzayede
Milletvekilinin oğluna bin lira ceza
Burak Özçivit aşkın tarifini yaptı
Altıntepe BAZ istasyonu için ayakta
N'Doye'den Fenerbahçe'ye yeşil ışık
24 saatte 3 asker intihar etti
TUS'ta 'Attım tuttu' devri bitiyor
Hamzaoğlu isyan etti: Beni hiç dinlemiyor
Google son çeyrek rakamlarını açıkladı
Benzinin fiyatı arttı
Kanal tıkanıklığı sebebiyle gözleriniz enfeksiyon riskiyle karşılaşabilir
Avcı: Türkiye genelinde 5 milyon sertifika verdik
Doğalgaz tankeri Çanakkale Boğazı'ndan geçti
Suriye'de barış için Moskova İlkeleri açıklandı
Biz gitsek de o kalacak
Fenerbahçe'ye İspanya uyarısı
15 kadından 26 çocuğu var
A.Madrid'den Arda Turan'lı banknot!
DEAŞ Kerkük'e saldırıyor! Peşmerge komutanı öldü
Salona çiftetelli oynayarak girdiler
Bir bahar akşamı
Polonyalıların Stalin’den istedikleri metroyu Türkiye yaptı
Banka soymaya girişti, alarm çalınca kaçtı
Selfie çekti sahaya çıktı
HSYK kararı Resmi Gazetede
916 liralık ikinci maaş buna bağlı!
Suudi Arabistan'da Kral Selman rüzgarı esiyor!
İstanbul'da kaza: 2 ölü 1 yaralı
Fransa'da anket sonuçları aşırı sağcı Le Pen'i gösteriyor
Sınırı geçmek isteyen Suriye uyruklu kadın vuruldu
Trabzonspor - Kayseri Erciyesspor maçı muhtemel 11'leri
Eyüp Sultan türbesi açılıyor
Bu da erkek sığınma evi!
Gerçek kimliğinizi bulmanın ve özgür birey olmanın yolu
Milletvekilinin oğluna bin lira ceza
Sürmanşetinden iki tekzip birden yayınlandı
Konya'da yeni obruklar oluştu
Memurluk için başvuru Nisan'da
Kayıp-kaçak bedeli tüketiciden geri alınacak
İthal cep telefonuna vergi yakında
Murat Göğebakan'a büyük vefa
AK Partili vekilin teklifine CHP desteği
CHP'den emeklilere müjde!
Sigaraya yeni yasaklar geliyor
Gülen'ler sanık, dosyalar kayıp!
Sezer ve Özkök Paralel'i gizledi iddiası
Davutoğlu'nun selamına PYD'den cevap
Yeni Kral'dan 2 maaş ikramiye
AK Parti oyları bir ayda 2.5 puan arttı
Mobilya imalathanesinde yangın paniği
Ukrayna parasında Kırım Han Camii resmi
Televizyon kanalına silahlı baskın!
Helallik isteyince yakınları ipten aldı!
Duvarı delip 3 kilo altını çaldılar!
Cahit Berkay gazetecilere saldırdı
Sarıgül, İnönü'yü vefasızlık ve ihanetle suçladı
"One minute" 6 yaşında
Totti'ye ilk turda beş oy çıktı
Anadolu Efes Olympiakos'u ezdi geçti
İslam düşmanı PEGIDA bölündü
Erdoğan: Çipras daha temkinli olmalı
Sakarya'nın AK Parti il başkanı belli oldu
New York borsası yükselişle kapandı
İtalya'da seçimin ilk turundan sonuç alınamadı
Sakarya'daki gazeteler baskılarını bekletiyor
Kolunu yem kırma makinesine kaptıran işçi öldü
Mısır karıştı: En az 42 ölü
ABD Senatosu'ndan İran’a yeni yaptırımlar
Bilic'ten yönetime 'imza' mesajı!
Rus jetleri İngiltere'de 'hava trafiğini aksattı'
Erdoğan: Netanyahu yine kızacak ama...
Gülenci Arslan: Peşime cin taktılar
AB, Rusya'ya cezayı kesti!
Erdoğan: Benim için Gülen'in iadesinden öte...
Tolgay attı, Kartal kazandı: 3-1
Kılıçdaroğlu hasta ziyaretinde
Tokat'ta soba faciası: 2 ölü!
Erdoğan: Bedelini biz ödüyoruz, halayı onlar çekiyor
Sabbağ'ın öldürülmesi Tunus'ta protesto edildi
İsmail Kartal Sow'u bekliyor
Mısır'da devlet gazetesinin bürosuna saldırı: 6 ölü
Metrobüs yolunda kaza!
Erdoğan'dan başkanlık sistemi açıklaması
MİT'ten Naim Şahin'e anlamlı söz
Dev maçta G.Saray set alamadı
Ginola, FIFA başkanlık adaylığından çekildi
Erdoğan: 367’nin yakalanması lazım
Maden Kanunu Tasarısı kabul edildi
Bahreyn'de "casusluk" davasında mübbet hapis
Devrimci sol örgütün imam hatip hazımsızlığı!